PINS

Ortec

Mobilny system do identyfikacji chemicznych substancji bojowych

Więcej szczegółów

 • Zapytaj o produkt
 • Zadaj pytanie

  Zapytaj o produkt: PINS

  PINS3-CF to system identyfikujący niebezpieczne materiały wybuchowe i chemiczne. System jest  zaprojektowany tak, by identyfikacja odbywała się bezkontaktowo i w sposób nieniszczący, bez potrzeby rozmontowywania pojemników, fizycznego kontaktu z nimi czy pobierania próbki. System został wdrożony w wielu krajach na całym świecie. Ich liczba wciąż rośnie, zwłaszcza w ramach obrony antyterrorystycznej. Znajduje zastosowanie w identyfikacji

   

    


  Amunicji: artyleryjskiej, moździerzowej, rakiet, bomby, miny lądowe

  Pojemników: cylindry z gazem, zasobniki (cysterny), torby, walizki, paczki

  Chemikaliów bojowych: Chemiczne głowice bojowe, materiały wybuchowe, gazy, zasłony dymne

  PINS

   

  PINS wykorzystuje spektrometr z detektorem germanowym wysokiej czystości HPGe (High Purity Germanium), który po raz pierwszy został wyprodukowany we wczesnych latach 70-tych XX wieku przez firmę ORTEC. Detektor chłodzony jest chłodziwem Stirlinga, podobnie, jak pozostałe przenośne spektrometry ORTEC. Ten opatentowany moduł chłodzenia kriogenicznego charakteryzuje się niskim poborem mocy, niskimi przenoszonymi drganiami oraz długim i bezawaryjnym czasem pracy. Przede wszystkim nie wymaga ciekłego azotu jako chłodziwa, który w zastosowaniach polowych jest bardzo problematyczny. Spektrometr, poza detektorem i jego chłodzeniem, posiada wbudowaną elektronikę, nadajnik Wi-Fi i GPS z funkcją zapisywania koordynat razem z dokonanym pomiarem widma. Zasilany jest akumulatorowo, z czasem pracy na 1 akumulatorze do ok. 10-12 h. System jest wyposażony w zapasowy akumulator oraz w wygodny statyw, na którym umieszczamy cały zestaw pomiarowy.

   

  PINSZestaw PINS posiada generator neutronów lub ich źródło (np. typu Cf-252) emitujący dookólnie neutrony, które z racji wysokiej przenikliwości, penetrują badany obiekt. Związki chemiczne wewnątrz badanego obiektu reagują z padającymi neutronami. Wzbudzone cząsteczki emitują promieniowanie gamma, które mierzone jest  przez spektrometr z detektorem HPGe w formie widma promieniowania. Poprzez analizę widma, związki chemiczne wzbudzone przez neutrony są automatycznie identyfikowane przez software.

   

  Przykładowe substancje chemiczne automatycznie identyfikowane przez PINS:

  Gazy bojowe: BR-2 (iperyt bromowy), CG (fosgen), GB (sarin), HD (gaz musztardowy), HN (iperyt azotowy), VX (gaz VX).

  Materiały wybuchowe.

  Często spotykane: wybielacze (oparte o podchloryn sodu), piasek, antyzamarzacze.

  Gazy obronne: CA, CNB, CS

  Związki do produkcji zasłon dymnych: WP (fosfor biały), FM (tetrachlorek tytanu), HC (chlorek cynku).

   

  PINS wyposażony jest w odporne i wytrzymałe walizki transportowe.

   

   PINS