Plastikowe scyntylatory

ENVINET a.s.

Plastikowe scyntylatory o rozmiarach i kształcie dopasowanym do wymagań klienta

Więcej szczegółów

 • Zapytaj o produkt
 • Zadaj pytanie

  Zapytaj o produkt: Plastikowe scyntylatory

   

  Plastikowe scyntylatory mają bardzo szerokie pole zastosowań. Jako cienkie warstwy wykorzystywane są jako detektory protonów, elektronów i cząstek beta przy niskim promieniowaniu tła. W postaci większej nadają się do pomiarów promieniowania gamma. Podczas produkcji w formie panelu, cylindra, folii, scyntylatory te mogą być tworzone w różnych rozmiarach – zgodnie z wytycznymi klienta. Mogą posiadać powierzchnię polerowaną, obudowę, być podłączone do światłowodu lub połączone z detektorem i fotopowielaczem jako kompletny system. Poza zastosowaniami laboratoryjnymi scyntylatory plastikowe mogą być wykorzystywane w terenie przy badaniu promieniowania kosmicznego, czy ochronie środowiska.

   

  Model SP 32

  Scyntylatory plastikowe dostępne są jako surowe bloki i cylindry – SPB, folie – SPF i jako detektory – SPD. Surowe scyntylatory są dostarczane w rozmiarach i kształtach określonych przez klienta.

   

  Dane techniczne

  Gęstość

  1,03 g/cm3

  Współczynnik refrakcji

  1,57

  Temperatura mięknienia

  700o C to 750o C

  Światło wyjściowe

  65 % (w odniesieniu do antracenu)

  Stała zaniku

  2,5 ns

  Długość fali max. emisji

  420 to 440 nm

   

  Wymiary

  Bloki prostokątne:

  Długość do 2000 mm przy wysokości i grubości ograniczonej do 60 kg (grubości standardowe to 50 i 100 mm)

  Bloki okrągłe:

  max. 250 x 250mm

  Okrągłe pręty:

  max. 50x1000 mm

  Pręty prostokątne:

  do 2000 mm

  Folie:

  max. 300x200 mm, min. 0,5mm

   

  Mogą być produkowane również w innych kształtach w zależności od wymagań (studniowe, drążone poprzecznie, stożkowate).

   

  Model SPD 32 – Scyntylatory o dużej objętości/powierzchni i obudowy

  Plastikowe scyntylatory o dużej powierzchni lub objętości są stosowane w systemach detekcyjnych dzięki ich wysokiej wydajności, wysokiej niezawodności oraz dostępności wielu różnych kształtów i rozmiarów które mogą być wyprodukowane na specjalne zamówienie. Obudowy detektorów scyntylacyjnych mają relatywnie duże powierzchnie w porównaniu do ich grubości co sprawia że są one wykorzystywane do pomiarów skażenia.  Plastikowe scyntylatory są wydajnymi detektorami gamma i są zazwyczaj wybierane do pomiarów skażeń gamma i beta. Bardzo cienkie warstwy są wykorzystywane do detekcji promieniowania beta w obecności wysokiego promieniowania gamma tła a grubsze scyntylatory są wymagane do detekcji promieniowania gamma. 

  Dla pomiarów gamma wydajność jest funkcją grubości detektora, energii i odległości między źródłem a detektorem. Typowo wydajności 4π dla różnych typów energii promieniowania gamma przy grubości 1 cala ze źródłem w odległości 1 cala dla powierzchni detektora wskazana jest w poniższej tabeli: 

  Energia (keV)

  Wydajność (%)

  100

  12

  200

  10

  661

  6

  1200

  5

   

  Dla skażeń beta wydajność jest funkcją grubości okna wejściowego, energii promieniowania beta i odległości od źródła do okna. Grubość detektora nie ma znaczącego wpływu na wydajność. Typowa wydajność 4π dla średniej energii beta jest na poziomie 30%.
  Plastikowa obudowa zawiera bloki plastikowe, uziemiony materiał odbijający, czarną folię plastikową rozjaśniającą światło oraz zapięcia pozwalające na wymianę fotopowielacza. Obudowa może być wyposażona w jest w światłowód, dzielnik napięcia, obudowę PMT oraz inne komponenty zgodne z wymaganiami. Firma posiada doświadczenie w produkcji plastikowych detektorów o dużej objętości (ponad 10 ton rocznie) spełniających nawet najbardziej skomplikowane wymagania jak naprzykład bramki wejściowe do elektrowni jądrowych, bramki w złomowiskach czy przy kontroli nielegalnego transportu materiałów promieniotwórczych.

   

  Model SPD 32 do niskoenergetycznego promieniowania beta

  Modele te są dyskami obudowanymi scyntylatorami SP 32 o grubości 3mm. Przednia strona plastikowego scyntylatora pokryta jest światłoszczelnym aluminium lub foliami organicznymi o gęstości kwadratowej mniejszej niż 1. Scyntylatory dostępne są również bez folii ochronnych dla detekcji beta o bardzo niskiej energii i muszą one być światłoszczelnie zamknięte w odpowiednim wymienniku próbek.

   

  Model SPF 32

  Plastikowe scyntylatory  SPF 32 są zaprojektowane do detekcji cząstek beta. Obudowa scyntylatora wykonana jest z cienkiej folii scyntylacyjnej połączonej optycznie ze światłowodem. Dzięki temu połączeniu tło jest znacznie zmniejszone.

   

  Dane techniczne

  Folia scyntylacyjn

  SPF 32

  Światłowód

  Szkło organiczne

  Folia ochronna

  PET 1,3 mg/cm2

  Tło dla U04

  1,55 s-1

  Transmisyjność sieci ochronnej

  > 67 %

  Max. iluminacja dla SPF 35

  1000 lx

  Przedział temperatury przechowywania

  -30o do +50o C