Micro Detective

Ortec

Przenośny podręczny spektrometr promieniowania gamma z detektorem półprzewodnikowym HPGe.

Więcej szczegółów

 • Zapytaj o produkt
 • Zadaj pytanie

  Zapytaj o produkt: Micro Detective

  Jako pionier rynku, ORTEC był pierwszą firmą w branży, która wyprodukowała kryształ germanowy wysokiej czystości (HPGe) we wczesnych latach 70-tych XX wieku. Od tamtego czasu firma kontynuuje rolę innowatora w technologii HPGe poprzez wyprodukowanie pierwszego detektora HPGe z kryształem typu N oraz pierwszego komercyjnego detektora HPGe chłodzonego elektrycznie.

  Od 2004 ORTEC wspiera również jednostki i służby specjalne na całym świecie pod kątem wykrywania i analizy materiałów radioaktywnych. Spektrometry serii Detective w ilości ponad 2000 sztuk są wykorzystywane codziennie na całym świecie w takich jednostkach, jak:

  •   Departamenty Bezpieczeństwa Wewnętrznego
  •   Marynarka Wojenna, Siły Powietrzne, Armia
  •   Kontrole Graniczne
  •   Departamenty Obrony
  •   Służby Mundurowe
  •   Oddziały Saperskie
  •   Naukowcy w dziedzinie fizyki jądrowej
  •   Energetyce jądrowej

   

  Wszystkie modele serii Detective oparte są o detektor germanowy wysokiej czystości HPGe (High Purity Germanium), których energetyczna zdolność rozdzielcza przewyższa inne typy detektorów, jak np. scyntylacyjnych - ok. kilkadziesiąt razy. Aby wykorzystać przewagi i zalety, jakie oferują detektory HPGe należy je schłodzić do temperatur kriogenicznych. W tym celu ORTEC wykorzystuje opatentowane kriogeniczne chłodziwo Stirlinga, które schładza kryształ HPGe do pożądanych temperatur. Moduł ten charakteryzuje się b. niskim poborem mocy, niskimi przenoszonymi drganiami oraz długim bezawaryjnym czasem pracy.

  Opatentowany kriostat (część, przez którą chłodzony jest kryształ HPGe) powoduje, że nie ma konieczności tzw. termocyklingu detektora. W konwencjonalnych detektorach HPGe w przypadku braku chłodzenia nawet przez kilkanaście minut, bezpiecznie jest detektor ogrzać do temperatury otoczenia, po czym znów schłodzić w celu uniknięcia problemów z rozdzielczością, a nawet uszkodzenia kryształu HPGe. W spektrometrach Detective nie ma tego problemu – możemy włączać/wyłączać chłodzenie w dowolnym momencie, np. w celu wymiany rozładowanego akumulatora na naładowany bez ryzyka wystąpienia problemów wyżej wymienionych problemów.

  Urządzenie posiada również detektor Geigera-Mullera do pomiarów mocy dawki (w zakresie 0,05 uSv/h – 10 mSv/h) i (opcjonalnie) detektor neutronów. Dzięki wbudowanego modułowi GPS, w danych pomiarowych uwzględniona jest informacja, w jakim położeniu geograficznym został dokonany pomiar. Identyfikacja radioizotopów odbywa się w czasie rzeczywistym, dzięki ogromnej wbudowanej bibliotece radionuklidów. Otrzymane wyniki można przenieść do PC bezprzewodowo, dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi lub przez kartę pamięci typu SD.

  Wewnątrz obudowy znajduje się również moduł zasilania wysokiego napięcia (HV), analizator wielokanałowy (MCA), i wszelka niezbędna elektronika. Urządzenie nie wymaga oddzielnego urządzenia typu tablet czy laptop do kontroli. Zasilane jest akumulatorowo (akumulator Li-Ion 14,4 V). Czas pracy na w pełni naładowanym akumulatorze to ok. 3 h. Kolorowy wyświetlacz VGA TFT 640 x 480 umożliwia bezproblemowy odczyt nawet w silnym oświetleniu słonecznym.

  Nie ma na rynku mniejszego i lżejszego spektrometru gamma HPGe. Jego masa (ok. 6,9 kg) jest ponad 2 razy mniejsza niż rozwiązania konkurencyjne. Jest bardzo odporny. Wytrzymuje przeciążenia do 20 g (odpowiednik upadku z kilku metrów oraz trudne warunki atmosferyczne, jak pył i deszcz. Jest również odporny na zanurzenie w wodzie.

   

  Serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Bardzo chętnie na Państwa życzenie zorganizujemy bezpłatną demonstrację sprzętu z wypożyczeniem go włącznie.