Ponad 80 uczestników zjawiło się w dniach 21-22 maja w Hotelu Crown Piast & SPA w Krakowie, by wziąć udział w pierwszej edycji Warsztatów Radiochemicznych, którą mieliśmy przyjemność organizować wspólnie z Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie to było świetną okazją do integracji całego środowiska radiochemicznego oraz pozwoliło uczestnikom na nabycie wiedzy z zakresu rozwiązań dostępnych na rynku urządzeń analitycznych.
Praktyka na pierwszym miejscu
Nazwa „Warsztaty Radiochemiczne” zobowiązuje, dlatego głównym celem wydarzenia było zgromadzenie w jednym miejscu jak największej ilości nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Każdy kto zdecydował się na przyjazd do Krakowa mógł na własne oczy zobaczyć pracę urządzeń, takich jak m.in. licznik ciekłoscyntylacyjny Hidex 300 SL, ekstraktor radionuklidów Hidex Q-ARE 50, kamera H420 od H3D, system do pomiaru radonu RAD8, czy detektory HPGe z chłodzeniem Mobius i ICS.
W przerwach od zajęć prowadzonych w podziale na grupy, uczestnicy mieli okazję posłuchać świetnych wykładów dr hab. inż. Michała Bonczyka (GIG-PIB) oraz dr inż. Wojciecha Głuszewskiego (ICHTJ). Wprowadzenie do tematu akredytacji laboratorium radiometrycznego czy uchylenie tajników radiacyjnej obróbki żywności było bardzo dobrym uzupełnieniem dla wiedzy przekazywanej m.in. przez prof. dr hab. Jerzego W. Mietelskiego (IFJ) czy dr hab. Beatę Kozłowską (UŚ) podczas głównych bloków warsztatowych. Pomiary LSC, optymalizacja wyboru detektorów germanowych, analiza widm radonu i toronu, czy automatyzacja preparatyki próbek – każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie, mając okazję do wymiany spostrzeżeń z innymi radiochemikami z wiodących ośrodków naukowych w kraju.
Dostęp do wiedzy u źródła
O poziom merytoryczny Warsztatów Radiochemicznych zadbali nie tylko renomowani przedstawiciele polskiej sceny radiochemicznej, ale również osoby zaangażowane na co dzień w rozwój urządzeń pomiarowych. W Krakowie zagościli Menedżerowie Produktu firmy Hidex – dr Elmo Wiikinkoski i dr Ari Lehmusvouri, Menedżer Regionalny firmy ORTEC – Davide Sacchi oraz Specjalistki Techniczne firmy TrisKem International – Aude Bombard i Ines Llopart Babot.
Możliwość tak bliskiego kontaktu z przedstawicielami renomowanych producentów była nie do przecenienia w przypadkach zaawansowanych pytań dotyczących rozwiązań rozwijanych przez te uznane firmy. Na szczególną uwagę zasługują omawiane przez naszych fińskich gości metody do pomiaru radiowęgla C-14 w paliwach ciekłych i stałych: Hidex Biofuel Method i Hidex Biocarbon Method, które wzbudzają coraz większe zainteresowanie na terenie naszego kraju. Warsztaty stworzyły również świetne warunki do swobodnego skonsultowania swoich wątpliwości czy zgłoszenia własnych potrzeb pomiarowych do osób, mających realny wpływ na procesy projektowania i produkcji nowych rozwiązań dostępnych na rynku. Praktyka pokazuje, że to właśnie takie uwagi prowadzą bezpośrednio do pojawiania się w sprzedaży urządzeń coraz bardziej przyjaznych użytkownikowi.
Pierwsza edycja Warsztatów Radiochemicznych zakończona sukcesem!
Pierwsze informacje, które spływają do nas od uczestników Warsztatów są bardzo pozytywne, dlatego tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy stworzyć takie wydarzenie. Z tego miejsca jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w naszym wydarzeniu – mamy nadzieję, że się podobało! 😊