Pierwsza instalacja aparatury do pomiarów biomasy w paliwach stałych za nami!

Podziel się!
PXL 20240529 111144705 scaled

Pierwszy w Polsce i ósmy na świecie licznik Hidex ULLA zainstalowany! Najnowsze urządzenie firmy Hidex od początku czerwca będzie służyć pracownikom Centrum Technologicznego BETOTECH Sp. z o.o, zlokalizowanego w Górażdżach. Do laboratorium działającego na co dzień w strukturach Heidelberg Materials dostarczyliśmy również w spopielacz próbek Hidex 600 OX Oxidizer, tworząc kompletny system do oznaczania zawartości biomasy w paliwach stałych zgodnie z normą ISO 21644.

Pomiary C-14 w paliwach stałych (SRF)

Głównym celem nowego systemu Centrum Technologicznego BETOTECH Sp. z o.o. jest oznaczanie zawartości biomasy w próbkach paliw SRF na drodze pomiaru radiowęgla C-14. Specjaliści z laboratorium zlokalizowanego nieopodal Opola zdecydowali się realizować to zadanie wykorzystując w swoich pomiarach metodę Hidex Biocarbon Method, która pozwala na maksymalne uproszczenie i przyspieszenie pomiaru. Analiza w liczniku ciekłoscyntylacyjnym prowadzi do oznaczenia aktywności próbki, co w połączeniu ze znajomością zawartości węgla całkowitego w próbce, pozwala na bardzo dokładne oszacowanie ilości biogennego składnika.

Pomiar zawartości biomasy w spalanych paliwach jest niezwykle istotny z punktu widzenia rozliczeń z Europejskim Systemem Handlu Emisjami (EU ETS). Energia uzyskiwana z biomasy jest zaliczana w tym systemie jako energia odnawialna, a uwolnienie CO2 podczas spalania może być traktowane w rozliczeniach jako emisja zerowa, co jest korzystne z punktu widzenia zakładów produkcyjnych.

Hidex ULLA + 600 OX Oxidizer – zestaw do zadań specjalnych

Połączenie pracy dwóch urządzeń firmy Hidex pozwala na maksmalne uproszczenie pomiaru zawartości biomasy w próbkach. Analizowany materiał, po zważeniu i oznaczaniu zawartości węgla całkowitego, jest umieszczany na podajnikach spopielacza próbek Hidex 600 OX Oxidizer, a następnie zostaje spalony w zautomatyzowanym procesie. Wytworzony dwutlenek węgla CO2 jest absorbowany w koktajlu scyntylacyjnym, tworząc próbkę gotową do pomiaru w liczniku Hidex ULLA. Protokoły dostępne z poziomu oprogramowania Hidex VALO automatycznie obliczają po pomiarze zawartość biomasy w analizowanej próbce, ograniczając liczbę kroków koniecznych do wykonania po stronie Użytkownika.

Oczywiście prowadzenie pomiarów zawartości biomasy metodą ciekłej scyntylacji wymaga dogłębnego zrozumienia teorii, która stoi za radiochemicznym oznaczaniem radiowęgla C-14. Jesteśmy jednak przekonani, że z naszym drobnym wsparciem, specjaliści z Centrum Technologicznego BETOTECH bezproblemowo wykorzystają pełen potencjał posiadanych urządzeń. Niezwykle cieszymy się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju tego imponującego laboratorium – gorąco wierzymy, że przed nami długie lata owocnej współpracy! 😊

Jakie urządzania są warte
uwagi w 2023 roku?

Odbierz darmowy e-book podając swój adres e-mail

Masz pytanie dotyczące naszych urządzeń pomiarowych lub nie jesteś pewny jakie rozwiązanie wybrać?
Skontaktuj się z nami!
Odpowiadamy naprawdę szybko. 🚀