Radiometry i dozymetry
Radiometry i dozymetry indywidualne (dawkomierze osobiste) to urządzania używane we wszystkich miejscach, w których istnieje ryzyko narażenia na podwyższoną obecność promieniowania jonizującego: alfa, beta, gamma, X lub neutronowego. Mierniki te pozwalają na prowadzenie pomiarów wielkości operacyjnych takich jak przestrzenny równoważnik dawki H*(10), kierunkowy równoważnik dawki H’(0,07) i H’(3), czy indywidualne równoważniki dawki Hp(10), Hp(3) i Hp(0,07). Odczyty dokonywane na podstawie wskazań radiometrów i dozymetrów indywidualnych, zwanych też dawkomierzami osobistymi, są podstawą do oceny narażenia personelu pracującego w warunkach podwyższonego promieniowania oraz służą do monitorowania środowiska pracy. Uzyskane wyniki pomiaru pozwalają na odniesienie warunków rzeczywistych do norm i limitów prawnych wyrażonych w wielkościach bezpośrednio niemierzalnych takich jak dawka równoważna HT, czy dawka skuteczna/efektywna.
Jak wybrać odpowiedni radiometr lub dozymetr?
Niezależnie od aplikacji, istnieje kilka uniwersalnych czynników, które należy mieć na uwadze podczas zakupu mierników promieniowania. Najważniejszymi z nich są typ lub typy promieniowania, z którym mamy do czynienia, spodziewany zakres energii promieniowania, które chcemy mierzyć oraz wielkość fizyczną, która nas interesuje. Radiometry i dozymetry indywidualne służą głównie do pomiarów dawki (najczęściej w Sv) lub mocy dawki wyrażonej najczęściej w Sv/h (choć częściej w µSv/h i mSv/h) – możliwy jest również pomiar skażeń, wykonywany miernikami stworzonymi do tego celu, lub analiza spektralna dokonywana przy użyciu spektrometrów promieniowania, pozwalająca na identyfikację i pomiary aktywności (liczby rozpadów na sekundę) poszczególnych radioizotopów.
Do ważnych aspektów, które należy przeanalizować podczas trwania procesu zakupowego, należą również czułość urządzenia, jego zakres pomiarowy oraz wydajność pomiaru izotopów, z którymi spodziewamy się zetknąć podczas pracy z urządzeniem. Nie mniej istotne są również czynniki czysto praktyczne, takie jak łatwość obsługi, czytelność wskazań, czas pracy na baterii czy waga urządzenia. Do zakupu radiometrów warto podejść kompleksowo uważnie dobierając dostępne akcesoria lub świadomie z nich rezygnując. Często pomijanym elementem, w który warto się wyposażyć na etapie zakupu radiometrów są dostarczane przez producenta źródełka kontrolne, które pozwalają na łatwe i szybkie sprawdzenie poprawności wskazań urządzenia, gwarantując zachowanie pełnego bezpieczeństwa podczas jego użytkowania.
Radiometry i dozymetry w ofercie Irtech
W Irtech mamy świadomość, że wybór odpowiednich radiometrów lub dawkomierzy osobistych nie jest łatwy, a mnogość dostępnych rozwiązań na rynku nie ułatwi podjęcia decyzji zakupowej. Z tego powodu staramy się wyposażyć użytkowników w maksymalną ilość praktycznej wiedzy, pozwalającej na świadomy wybór finalnego miernika promieniowania. W swojej ofercie posiadamy urządzenia przenośne do pomiarów mocy dawki promieniowania beta, gamma, X i neutronowego, a bogata oferta naszych modeli demo, sprawia, że często jesteśmy w stanie dostarczyć zainteresowanym osobom rozważany model na kilkudniowe testy w warunkach rzeczywistych. Jesteśmy w stanie również dostarczyć pełne systemy do dozymetrii indywidualnej wyposażone w detektory aktywne lub pasywne, takie jak pastylki TLD oraz stacjonarne systemy do monitorowania obszaru pod kątem promieniowania gamma i X.
Wzorcowanie przyrządów dozymetrycznych
Wzorcowanie radiometrów, czyli porównanie ich wskazań, z wartościami mocy dawek emitowanych przez wzorce promieniowania, to proces, który nieodłącznie kojarzy się z przyrządami dozymetrycznymi. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów (Ustawa Prawo Atomowe oraz Rozporządzenie RADY MINISTRÓW z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących sprzętu dozymetrycznego) każdy radiometr powinien posiadać aktualne świadectwo wzorcowania. Wzorcowanie sprzętu dozymetrycznego przeprowadza się nie rzadziej niż: raz na 12 miesięcy w przypadku sprzętu dozymetrycznego nieposiadającego kontrolnego źródła promieniotwórczego oraz raz na 24 miesiące w przypadku sprzętu dozymetrycznego posiadającego kontrolne źródło promieniotwórcze. W Irtech dbamy o zgodność z polskimi wymogami prawnymi, dlatego na życzenie klienta możemy zająć się również procesem wzorcowania dostarczanych przez nas urządzeń w wybranym laboratorium posiadającym stosowną akredytację.