Ciekła scyntylacja LSC

Firma Hidex dostarcza szeroką gamę koktajli scyntylacyjnych do zastosowań w licznikach ciekłoscyntylacyjnych, czytnikach mikropłytek czy analizatorach przepływowych. Wśród dostępnych rozwiązań można znaleźć m.in. koktajle do próbek biologicznych, ciekłych, stałych i gazowych, bez i z NPE.
Hidex Triathler to przenośny licznik ciekłoscyntylacyjny, oferujący również możliwość dodatkowego pomiaru promieniowania gamma oraz luminescencji. Urządzenie jest również dostępne w wersjach z zewnętrznymi detektorami NaI.
Hidex Q-ARE 100 plus to najnowocześniejszy system do chromatograficznej ekstrakcji radionuklidów dostępny na rynku. Urządzenie zostało stworzone z myślą o preparatyce próbek środowiskowych i żywnościowych, a jego pełna automatyzacja pozwala na zaoszczędzenie godzin spędzonych na obserwowaniu kolumn w tradycyjnych, manualnych procesach chromatograficznych.
Hidex ULLA to licznik ciekłoscyntylacyjny, dedykowany do najbardziej wymagających aplikacji takich jak kontrola poziomu trytu w wodzie, oznaczanie zawartości biowęgla w materiałach czy pomiar śladowych ilości emiterów alfa i beta w glebie i jedzeniu. ULLA wypełnia lukę na rynku liczników ciekłoscyntylacyjnych, będąc jedynym prawdziwie ultraniskotłowym urządzeniem dostępnym w sprzedaży.
Hidex 600 OX Oxidzier to w pełni zautomatyzowany spopielacz próbek, służący do przygotowania próbek organicznych do pomiarów ciekłoscyntylacyjnych. Urządzenie gwarantuje pełną kontrolę nad procesem spalania i bezpieczeństwo użytkownika na najwyższym możliwym poziomie.
W liczniku Hidex 600 SLe szystkie rozwiązania znane z modelu Hidex 300 SL zostały połączone ze specjalnie zaprojektowanym podajnikiem na próbki, umożliwiającym jednoczesne umieszczenie w urządzeniu 5 razy więcej fiolek niż ma to miejsce w przypadku mniejszej wersji urządzenia (Hidex 300 SL).
Unikalny układ pomiarowy, stosunkowo niewielkie rozmiary oraz nowoczesne oprogramowanie, sprawiają, że Hidex 300 SL to najbardziej przyjazne dla użytkowników rozwiązanie do pomiarów LSC dostępne na rynku.

Ciekła scyntylacja jest złotym standardem w dziedzinie technik służących do pomiarów aktywności próbek beta środowiskowych (H-3, C-14, P-32, I-129, Sr-90 itd.). Liczniki ciekłoscyntylacyjne dostępne na rynku oferują również możliwości pomiarów niektórych izotopów alfa (takich jak np. Rn-222 czy Ra-226), a nawet gamma. Urządzenia takie można znaleźć w naszej ofercie za sprawą fińskiej firmy Hidex – producenta najbardziej zaawansowanych rozwiązań do ciekłej scyntylacji na świecie.

Liczniki ciekłoscyntylacyjne w ofercie Irtech

Dostępne spektrometry beta różnią się od siebie głównie mechanizmami obniżenia tła pomiarowego oraz sposobem wyznaczania stopnia gaszenia próbki (ang. quenchingu), przekładającego się na wydajność pomiaru. W ofercie posiadamy przenośny licznik ciekłoscyntylacyjny zawierający jeden fotopowielacz (Hidex Triathler) oraz bardziej zaawansowane urządzenia do przeprowadzania pomiarów niskotłowych (Hidex 300 SL, Hidex 600 SL oraz Hidex ULLA).

Duża ilość dostępnych konfiguracji i opcji rozbudowy liczników sprawia, że finalną specyfikację i cenę urządzenia można w pełni dopasować do swoich potrzeb. Wybór dodatkowych osłon ołowianych, aktywnego detektora pracującego na zasadzie antykoincydencji, zewnętrznych źródeł promieniowania czy modułów separacji alfa/beta umożliwia zbudowanie systemu mogącego poradzić sobie z najbardziej wymagającymi próbkami. Wśród badaczy na całym świecie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się licznik Hidex ULLA, który jest jedynym prawdziwie ultraniskotłowym licznikiem dostępnym na rynku. Jego możliwości pozwalają m.in. na pomiar w wodzie trytu o aktywnościach środowiskowych.

Charakterystyka spektrometrów beta

Serce sprzedawanych przez nas spektrometrów beta stanowi układ trzech fotopowielaczy, który pozwolił firmie Hidex na podbicie światowego rynku spektrometrii beta. W odróżnieniu do konkurencyjnych liczników posiadających tylko dwa fotopowielacze PMT, urządzenia firmy Hidex mogą stosować TDCR do szacowania wydajności pomiaru, co pozwala na znaczne ułatwienie i przyśpieszenie całej procedury analitycznej. Dodatkowo trzy fotopowielacze to lepsza geometria pomiaru i zwiększona wydajność, kluczowa przy analizie próbek o niskich aktywnościach.

Z pomiarami ciekłoscyntylacyjnymi nierozerwalnie wiąże się również konieczność stosowania koktajli scyntylacyjnych, umożliwiających konwersję energii rozpadów promieniotwórczych w mierzalne światło. Choć dla niektórych izotopów możliwe jest przeprowadzenie pomiaru bez stosowania koktajli (za sprawą pomiaru promieniowania Cherenkova), w większości przypadków ich użycie jest wymagane. W ostatnim czasie znacząco poszerzyliśmy ofertę sprzedawanych koktajli scyntylacyjnych, będąc obecnie w stanie dostarczyć rozwiązania dla zdecydowanej większości analiz radiochemicznych.

Koktajle scyntylacyjne to nie jedyne materiały zużywalne, które posiadamy w swojej ofercie. Bogaty wybór fiolek do ciekłej scyntylacji (wykonanych z różnych materiałów i o różnych rozmiarach), standardów i zestawów kalibracyjnych do wyznaczania krzywych gaszenia sprawia, że jesteśmy w stanie pokryć wszystkie potrzeby użytkownika związane z pomiarem ciekłoscyntylacyjnym. Kompleksowa dostawa gwarantuje pełną kompatybilność materiałów zużywalnych i ułatwia ich uzupełnianie na dalszym etapie współpracy.

Ważnym aspektem w ciekłej scyntylacji jest proces preparatyki próbek, który często wiąże się ze żmudnym powtarzaniem procedur laboratoryjnych. Obecnie na rynku dostępne są już urządzenia, które pozwalają zautomatyzować przygotowywanie próbek. Świetnym przykładem jest automatyczny spopielacz próbek (C-14 i H-3) Hidex Oxidizer oraz ekstraktor radionuklidów Hidex Q-ARE. Rozwiązania te przekładają się na zaoszczędzenie wielu godzin spędzanych w laboratorium i gwarantują najwyższą możliwą powtarzalność.

Liczniki ciekłoscyntylacyjne w pomiarach radiowęgla

Ciekła scyntylacja zyskuje w ostatnim czasie na popularności dzięki umożliwianiu pomiarów radiowęgla C-14 w próbkach paliw ciekłych i stałych. Badanie zawartości biokomponentu w paliwach jest coraz częściej wymagane na drodze rozporządzeń UE, a ciekła scyntylacja jest najprostszą i najtańszą metodą umożliwiającą osiągnięcie tego celu. Jako firma Irtech dostarczamy kompleksowe rozwiązania do analizy paliw ciekłych i gazowych pod kątem zawartości C-14, gwarantując spełnienie norm krajowych i europejskich.

Masz pytanie dotyczące naszych urządzeń pomiarowych lub nie jesteś pewny jakie rozwiązanie wybrać?
Skontaktuj się z nami!
Odpowiadamy naprawdę szybko. 🚀